Posted on Dec 2, 2013 in Наредбе-Записници-Писма из 1946. године |

Наредба пов.бр.67 за 9.јануар 1946.

ПОМОЋНИКА НАЧЕЛНИКА ШТАБА ВРХОВНЕ КОМАНДЕ КРАЉЕВСКЕ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ВОЈСКЕ

Наредба пов.бр.67 за 9.јануар 1946.Ђенерал Миодраг Дамјановић обилази запослене у логору Лами

Ђенерал Миодраг Дамјановић обилази запослене у логору Лами

21. јануара одлази из овог логора на службу прва наша јединица, која ће бити у саставу енглеске војске као помоћна јединица са платом, станом, храном и униформом исто таквом као и енглески војници.

Војници те чете имаће веома важан задатак. Имаће да издрже пробу: не само да изборе пуно поверење себи, већ и да створе услове за сву осталу браћу у Италији у другим земљама. Од старешина Енглези траже савршени такт, тачно познавање свог људства, савесну бригу и сваког момента савршено познавање где је који војник на послу и шта ради.

Од свакога Енглези траже крајње поштење, потпуну сигурну националну свест и целог војника. У томе смислу сваки ће бити стављен на пробу. Сваки ће имати прилике да наће намирнице, цигарете, сатове, прстење, црвене петокраке и томе слично. Ако јединица ту пробу издржи задобиће после месец дана пуно поверење, веће но што уживају сами Енглези. Поред тога ово ће бити податак за прелаз на тај статут свих осталих.

Много Енглеза говори наш језик, а то не показује. Ово се изводи плански да би се тачно испитало наше мишљење. Зато увек бити на опрези у говору. Увек истицати нашу лојалност и оданост нашим великим Савезницима што у истини и јесмо. Једном речју, сетимо се речи нашег Чиче: „Сваки Југословен у иностранству не сме никад да заборави да представља своју Отаџбину. Цела Отаџбина цени се по поступцима свакога од нас”.

Коначно, од тога зависи да ли ће сваки војник после толиких мука доћи на редовно снабдевање и плату – ствари које смо ми скоро и заборавили.

После ових веома озбиљних напомена, уверен сам да ће чета да достојно репрезентује Краљевску Југословенску војску, нашег Врховног команданта Њ. В. Краља, нашег Чичу и нашу напаћену Отаџбину!

Пуно среће, успеха и срећан пут!

С ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ!
По заповести начелника штаба Врховне команде, помоћник ђенерал Дамјановић.