Posted on Nov 29, 2013 in Наредбе-Записници-Писма из 1947 и 48. године |

Упутство за поступак бораца СУК по прелазу на статус ДП.

После завршеног рада комисије бригадира Маклина, престаће привремено да дејствује наша војничка организација а људство ће добити статус ДП.

Пошто у души морамо остати војници, тесно повезани међу собом, јер преласком у ДП нас није наш Врховни командант разрешио војничке заклетве, ни завета, који смо дали нашем неумрлом вожду – команданту ђенералу Драгољубу Михаиловићу – Чичи. Значи, преласком на ДП морамо се сматрати и даље војницима краљевске Југословенске војске, остати верни нашој војничкој заклетви, коју смо положили нашем Краљу и Отаџбини и завету нашем првоборцу и Вожду ђенералу Михаиловићу. Морамо се повезати у једну чврсту целину са свима нашим равногорским јединицама, наше досадашње војничке организације, те да би тако уједињени и чврсти могли одговорити свим задацима, који нам предстоје, и одговорити надама, које у нас полаже наша напаћена и окрвављена Отаџбина. Удружени у једну целину ми ћемо моћи да одбијемо све ударце, које нам буду наносили наши непријатељи. Да би могли изаћи припремљени за ове задатке из овога логора, доставља се следеће упутство:

1.- Наш представник и даље остаје Чичин помоћник ђенерал Миодраг Дамјановић, који нас је до сада мудро водио и који ће нас и од сада тако исто водити. Зато је наша дужност да му останемо верни и лојални. Остајући уз ђенерала Дамјановића, ми остајемо верни нашем Чичи и доследни нашег војничког позива.

2.- У том циљу за СУК је образован привремени Равногорски одбор, сходно наредби О. бр. 211 начелника Штаба Врховне команде ЈВуО за 26. децембар 1944.

3.- Као чланови овог привременог одбора изабрани су: пешадијски пуковник Бранимир Живковић, као председник, са још 7 официра припадника СУК.

4.- Чим се омогући непосредна веза са подофицирима и војницима, изабраће се један главни одбор, који ће бити биран од свих Равногораца и који ће представљати нашу досадању организацију.

5. – Одбор ће бити потчињен ђенералу Дамјановићу или његовом заступнику и радиће у духу упутства или директива, које он буде давао или наређивао. Задатак Равногорског одбора биће прописан нарочитим Правилником кога треба да одобри представништво, које буде изабрала већина Равногорског покрета.

Према напред изложеном нећемо бити напуштени, ни остављени сами себи и сопственој судбини. Морамо радити сви за једнога један за све. Препоручује се свима да буду дисциплиновани и послушни, да не наседају злонамерној пропаганди, већ да мирно и достојанствено поднесу све тешкоће. Треба јуначки да побеђује сваки своје недаће, као што је побеђивао и наше непријатеље.

Нека је свима пред очима светла жртва Чичина и напаћена Отаџбина, која и данас крвари којој је наша помоћ потребна. Само ако овако будемо радили моћи ћемо ведра чела и мирне савести изаћи пред народни суд, који неминовно мора доћи, да оправдамо своје поступке у емиграцији.

Да живи Њ. В. Краљ Петар II.

Сетимо се нашег првоборца, наше најдрагоценије жртве, нашег неумрлог вожда чика Драже и са побожношћу и са пуно пијетета узвикнимо:

– Нека је вечна слава и хвала нашем команданту ђенералу Драгољубу Михаиловићу – Чичи.

Поздравимо из дна душе нашег команданта, који је стално с нама и дели са нама и добро и зло и кликнимо: – Да живи наш командант ђенерал Миодраг Дамјановић. Нека нам увек наша лозинка буде:

– „С вером у Бога за Краља и Отаџбину”, а наше гесло: „Слобода или смрт”.