Posted on Nov 29, 2013 in Наредбе-Записници-Писма из 1946. године |

Наредба бр.86

ПОМОЋНИКА НАЧЕЛНИКА ШТАБА ВРХОВНЕ КОМАНДЕ КРАЉЕВСКЕ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ВОЈСКЕ ЗА 25. МАРТ1946.

Синоћ је радио Лондон објавио вест која потиче из Београда по којој је наш легендарни командант и начелник Штаба Врховне команде армијски ђенерал Дража Михаиловић ухваћен од Титових трупа. Ову је вест доцније пренео и радио Београд.

Обзиром на моменат када је ова вест објављена у очи самог састанка ОУН, може се веровати да је и она нетачна и убачена тенденциозно и са нарочито прорачунатим циљем, који пе се свакако ускоро обелоданити. Напомињем да је радио Београд једном већ објавио да је „ћенерал Миодраг Дамјановић ухваћен и да је ликвидиран у Загребу”. Свима је познато да се ја још увек налазим на слободи међу вама. Због овога скрећем пажњу да се ова вест прими са великом резервом.

При овоме се морају имати у виду и ове околности:

1) да је ова вест објављена у очи састанка ОуН;

2) да је ова вест објављена пред почетак пролећа – да би се народни редови поколебали и спречио евентуални устанак у земљи;

3) да је ова вест објављена у времену када је за нас Југословене у иностранству Тито дао амнестију којој рок истиче 16. априла те да се поред других мера, и њом наши редови поколебају и малодушни међу нама навуку да се врате у земљу.

Тежина данашње међународне ситуације захтева од нас хладнокрвност и спремност да чујемо и друге неповољне вести. Многе ће од њих бити тачне, али исто тако биће их и које ће бити нетачне и од наших непријатеља нарочито убачене са циљем да се наши редови разбију. Ово од нас свих захтева да наше редове збијемо још више и да изнад свега сачувамо наше нерве настојећи да нас у нашој вери, у крајњу победу праведне ствари, ништа не поколеба!

С ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ!

Помоћник, ђенерал Дамјановић