Posted on Nov 29, 2013 in Наредбе-Записници-Писма из 1945. године |

Наредба бр.45 за 1.новембар 1945.

КОМАНДАНТА ИСТАКНУТОГ ДЕЛА ШТАБА ВРХОВНЕ КОМАНДЕ КРАЉЕВСКЕ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ВОЈСКЕ ЗА 1. НОВЕМБАР 1945.

Наредба бр.45 за 1.новембар 1945.Ђенерал Миодраг Дамјановић чита наредбу

Ђенерал Миодраг Дамјановић чита наредбу

Ових дана десили су се у логору Краљевске југословенске војске у Еболиу многи немили догађаји који пружају ружну слику на морално и духовно стање старешина и војника. Ове појаве нису јучерашње, оне се протежу већ неколико месеци, да ових дана достигну свој врхунац.

Пијанчења, псовке, вређања, изазивања, туче, непоштовања старијег, неизвршавања наређења, па чак и убиство једног официра, једног Краљевог војника, свакако представљају појаве којима се не може поносити једна војска чији смо ми представници. Решен да са командантима потчињених ми јединица и свима осталим истинским старешинама и војницима овоме злу станем једаред на пут;

НАРЕЂУЈЕМ:

1.- Нико нема права да се сада поставља у улогу судије и расправља наша лична питања док се овај рат не заврши и док Његово Величанство Краљ не позове да сваки од нас положи рачуне за свој рад.

2.- Нико од нас сада није позван да се поставља у улогу тужиоца ма чијег рада и тиме распирује мржњу и раздор међу нама.

3.- Нико не сме међу нама приписивати себи право претње, псовке, вређања других, јер то ствара неслогу и зао дух међу нашим борцима и уништава слогу и јединство у заједничком фронту. Сви смо ми једнаки; међу нама нема заслужнијих и мање заслужних, грешних и праведних.

4.- Нису праве старешине својих јединица они који свесно или несвесно својом небригом дозволе, да се у њиховим јединицама десе појаве наведене под 1, 2 и 3. Такви ће бити узети на одговорност и искусити законске последице.

5.- Морамо бити на чисто са чињеницом, да у многим јединицама постоје људи којима на срцу не лежи наша слога, братство, јединство и борбена снага. Знамо ми ко су они и коме они служе, па зато треба у свакој прилици бити и приправан да се њиховом провокаторском раду и лажима не наседне. На свим старешинама и војницима је улога, да без икаквог обзира и самилости овакве случајеве доставе. Морамо бити свесни потребе да се штетни и непожељни по сваку цену треба да елиминишу из наших редова. С тога ће све старешине почев од најнижег до највишег примити ово моје наређење к срцу и одмах ми доставити списак људи, који својим радом и понашањем не заслужују да се налазе у редовима Краљевске југословенске војске, да се назову војницима ђенерала Драже Михаиловића. Ја ћу наћи пута и начина да се они из наших редове уклоне и више нам не шкоде.

6.- Све старешине морају уложити све своје моралне и физичке моћи да код својих потчињених сузбију дух недисциплине и дефетизма. Морају по сваку цену спречити појаве недозвољеног изласка из логора и срамне и жалосне слике, које пружају њихови војници у трговини са неким бедним Италијанима. Јер ако се овако продужи, уверен сам да нам наши Савезници неће дати ни оно што бисмо могли добити ако бисмо представљали праву војску и по духу и држању.

7.- Није кривац само старешина у чијој се јединици дешавају напред изнете појаве, већ је кривац као саучесник и сваки онај који зна за извесног провокатора и разорног нашег члана, а о томе не извести свога претпостављеног старешину. И њему ће се судити по закону позитивног војног законодавства као саучеснику. Но и у овом случају пријаве морају бити достојне војника тј. истините и веродостојне, потписане, а не пашквиле, које се неће узимати у обзир. Ко сме нешто да каже, тај то мора и да докаже својим потписом.

У овом Штабу и Штабу главног логора Еболи одржаће се сваке недеље једанпут недељно седнице ради претресања појава и питања која су у вези са животом и радом наших јединица у логору. За исте припремити материјал и предлоге. Дан и час за исте одређиваћу кратким путем, а командант Главног логора Еболи одржаће их сваке суботе од 10 до 13 часова за јединице у свом логору.

Све старешине примиће ову наредбу к срцу као моју последњу опомену и старати се о њеном безусловном извршењу. Ко се од старешина, без обзира на ком се положају буде налазио огреши о њено извршење биће узет на одговорност и удаљен из наших редова. Културно-просветни Савет у својим предавањима, приредбама и стремљењима посветиће достојну пажњу развијању братства, љубави и јединства мећу свим старешинама и војницима ове наше заједнице без обзира којој групи припадају.

8. – Настојмо сви, од највишег старешине до последњег борца, да у своје душе усадимо непобитне истине:

а) Тито и са њим комунизам наши су заједнички непријатељ;

б) Не сме да постоји никаква разлика између четника, добровољаца, недићеваца и домобранаца, Србина, Хрвата и Словенца, сви смо ми војници краља Петра II и његовог начелника штаба ђенерала Драже Михаиловића;

в) Лечимо се сви од штетних навика да себе истичемо изнад других убеђивањем да су други од нас бољи . Овим ћемо много успети;

г) Побеђујмо себе уверавањем да ништа нисмо бољи и у свом раду кориснији од осталих . У оцени извесних поступака будимо најстрожији судија прво према себи;

ђ) Нека нико не мисли и не рачуна да ће за ма какав иступ противу ове наредбе наћи у мени старешину, који ће га узети у заштиту из било којих обзира. Као и до сада и од данас сви ће ми бити једнаки и према свакоме ћу немилице поступити најправедније а исто тако и без икакве самилости. Увек ћу бити веран заточеник завета, да штетни и непослушни морају бити и примерно кажњени.

Ову наредбу саопштити сваких 15 дана пред стројем својим војницима, а Културно-просветни савет у својим приредбама користиће сваку прилику да њене одредбе погодно истакне словом, речју и сликом.

С ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ!

Командант, ђенерал Дамјановић