Posted on Nov 29, 2013 in Наредбе-Записници-Писма из 1945. године |

Наредба бр.32 за 3.октобар 1945.

КОМАНДАНТА ИСТАКНУТОГ ДЕЛА ШТАБА ВРХОВНЕ КОМАНДЕ КРАЉЕВСКЕ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ВОЈСКЕ,

ЗА 3. ОКТОБАР 1945. ЗА СВЕ СТАРЕШИНЕ ЈЕДИНИЦА

У жељи, да се људство у вези датих ми обећања од стране савезничких војних власти што боље збрине и припреми за будуће задатке, одржао сам низ конференција са старешинама и изложио опште потребе и своје намере у вези са тим. Остављајући људство да и даље буде територијално распоређено, позвао сам старешине да људство припреме за преформирање и упознају га с будућим задацима које сам већ раније нагласио.

Мећутим, видим да све старешине нису довољно озбиљно схватиле своје улоге и своје задатке у вези с данашњицом и будућим послом, већ се одале стварању најфантастичнијих планова, данас неприменљивих, убацујући често жаоке политике, којој данас нема места, а остављајући људство само себи да и оно доноси закључке, који никако нису у складу с нашим потребама.

Данас је потребна више но икада једнодушност, заједничко схватање нашег циља и решеност да се на општем послу истраје, а данашњи у вези са њим обави што хитније и успешније, све опет у намери да људство очувамо компактно и способно за задатке који га у скорој будућности очекују.

Желим да се све старешине врате одмах својим људима пуним прегором на посао и нарећујем да се престане са свим оним што не спада у редовну дужност старешина. Непосредно потчињене команданте чиним лично одговорним за стање у јединици, због чега ће оне предузети све потребне мере код својих потчињених да се ред, дисциплина и дух јединице како пре, тако и после преформирања одржи на достојној висини.

Људству саопштити, да ће се преформирању приступити на начин како сам то саопштио највишим старешинама на конференцији и то најхитније, да нас не би изненадио захтев Савезника за запослење, коме се никако не може приступити док се за то не буду имале спремне јединице.

Ово нарећење саопштити на потпис свима старешинама у свим јединицама. Пријем нарећења потврдити.

С ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ!