Posted on Nov 29, 2013 in Наредбе-Записници-Писма из 1945. године |

Наредба бр.18 за мај 1945.

КОМАНДАНТА ИСТАКНУТОГ ДЕЛА ШТАБА ВРХОВНЕ КОМАНДЕ ЈВуО

Наредба бр.18 за мај 1945. Тежак растанак четника са својим оружијем у Палманови 6. маја 1945.

Тежак растанак четника са својим оружијем у Палманови 6. маја 1945.

Први део наше мучне али сјајне борбе за Краља и народне идеале завршен је данас предајом нашег уморног али славом овенчаног оружја Енглезима, а уз звуке наше националне химне. Будни сведоци овога историјског чина били су Англо-америчке и наше јуначком крвљу најбољих синова Отаџбине натопљене заставе, као и све старешине, које од овог часа, до пријема новог наоружања, својим наоружањем симболички представљају моћ својих Јединица.

Сматрам за своју свету дужност, да на данашњи историјски дан, у име Команданта непобеђене Југословенске војске у Отаџбини ђенерала Драже Михаиловића, одам пуно признање свима старешинама и борцима свих јединица у саставу истакнутог дела штаба Врховне Команде ЈВуО, похваљујући нарочито 1. пук Шумадијске дивизије за јуначку одбрану мостобрана код Горице и да позовем све старешине и борце: да и доцније, реорганизовани, одморени и оснажени бригом наших Савезника покажу све оне врлине које су их до сада красиле, како би у новој снажној и славној нашој краљевини били најмоћнија подршка и свога Краља и своје Народне државе.

Верујући дубоко, да на тај час дуго нећемо чекати, ја позивам све моје неустрашиве борце, да у очи нашег народног празника Ђурђевдана упутимо своје најтоплије молитве свевишњем за здравље, срећу и дуг живот нашег младог Врховног Команданта и за процват дивне наше Отаџбине и да снажно братски загрљени, кликнемо из дубине наших верних срдаца:

Да живи наш Врховни командант Њ. В. Краљ Петар II!

Да живи Демократска Федеративна Краљевина Југославија!

Да живи командант никад непобеђене Југословенске војске у Отаџбини

ђенерал Дража Михаиловић.

Наредбу саопштити још данас пред стројем свима трупама.

Командант, ђенерал Дамјановић.