Posted on Nov 29, 2013 in Наредбе-Записници-Писма из 1945. године |

Иностраном делу НК Рим 4.август 1945.

ИНОСТРАНОМ ДЕЛУ НАЦИОНАЛНОГ КОМИТЕТА, РИМ

На конференцији команданата дивизија са потписатим одржаној 4. августа ове године у Ћезени, а у вези са саопштењима добијеним од команданата наши јединица у Јужној Италији о потчињавању команданту Истакнутог дела Штаба Врховне Команде Југословенске војске одлучено је да се инострани део централног националног комитета у Риму умоли:

1.- Да писмено саопшти савезничкој Врховној команди у Медитерану да сам ја по својим овлашћењима једини командант Југословенске војске ван Отаџбине као командант Истакнутог дела Врховне команде, а по овлашћењима и наређењу начелника Штаба Врховне команде армијског ђенерала Д. Михаиловића.

2.- Да се ни један акт који обавезује народ, војску и Равногорски покрет не може донети без сагласности начелника Штаба Врховне команде, а у вези одредаба Резолуције Светосавског конгреса.

3. – Да се Национални комитет прошири пријемом представника Босне, Лике и Далмације из група које сам ја довео у Италију из Отаџбине.

4. – Да Национални комитет прими и овом приликом к знању да се престане са прављењем разлике између појединих група и команданата под мојом командом, а у вези мог акта по том питању пошто сви заједно представљају јединствену јединицу одану Њ. В. Краљу и ђенералу Д. Михаиловићу како по своме ставу тако и по своме схватању.

5. – Да Национални комитет прими к знању да је једини мој представник за везу са Савезницима ђенералштабни потпуковник Вукашин Ј. Вукотић.

6. – Да се са свим изложеним у овом акту упознају и господа, ђенерали у Риму ради знања и управљања. Молим пријем акта потврдити.

Ћезена, 4. август 1945. Командант, ђенерал Дамјановић