Posted on Nov 18, 2013 in БИОГРАФИЈА |

Ђенерал Миодраг М. Дамјановић

Кратка биографија.

Ђенeрал Миодраг М. Дамјановић

Рођен у Алексинцу 16. јануара 1893 године.

Основну школу и гимназију свршио у Крагујевцу.

Ступио 1909. године у нижу школу војне академије у Београду, са 42 класом.

Отишао као наредник-питомац у рат против Турске 1912.године у састав Шумадиске дивизије, а 1. децембра исте године унапређен у чин подпоручника.

У рат против Бугарске 1913. године улази као водник Шумадиског артиљериског пука, а 1.октобра исте године је унапређен у чин поручника.

Ушао у I Светски рат као капетан II класе. Крајем 1915. године повлачи се са војском, кроз Албанију.

Са Крфа пребачен у Солун. Од тада па до Септембарске офанзиве 1918. године командовао је артиљеријом брдских топова у саставу Шумадиске дивизије.

Дана 1 .септембра 1918 .године унапређен је у чин капетана I класе. По свршетку рата служио је у артиљерији, а 1922. године је ступио у Вишу школу Војне академије , коју завршава одлично 1924.године.

1926. године преведен је у ђенералштабну струку и распоређен за начелника штаба Шумадиске дивизије.

У чин мајора унапређен на Видовдан 1920. године, а 1.октобра 1924. године у чин подпуковника.

Године 1928. на стажу у Француској.

Затим је био на положајима начелника штаба Команде ваздухопловства. У чин пуковника унапређен је 1929. године, а 1.априла 1930. године одређен за војног изасланика у Мађарској.

Затим : 1932.године начелник штаба Савске дивизије,командант ваздухопловног пука, в.д. начелника штаба Команде ваздухопловства, а од 1935 начелник штаба исте команде.

У чин бригадног ђенерала унапређен 1.децембра 1937. године.

У току 1938.године постао је начелник штаба III армиске области а II Светски рат затекао га је на положају начелника штаба III групе армија.

По капитулацији КЈВ у априлу 1941. године пао је у немачко заробљеништво.

У разним логорима био до почетка маја 1944 .године, када се, по позиву ђенерала Драгољуба Драже Михаиловића, вратио у земљу, да би постао шеф кабинета владе ђенерала Милана Недића, са ког места је помагао покрет ђенерала Драже Михаиловића.

На дан 6.октобра 1944. године отишао је у штаб Команде Србије ЈвуО, а одатле у Врховну команду ЈВуО у Босни.

Ђенерал Драгољуб Дража Михаиловић одредио га је за свог помоћника 18.децембра 1944, а . марта 1945. године за команданта националних снага у Словенији и начелника штаба истакнутог дела Врховне команде ЈВуО.

На дан 1.маја 1945. године прешао са снагама ЈвуО у Италију, а у априлу 1947. године у Немачку, где је од Британаца био интерниран до маја 1948.године.

Од 1948. године претседник Удружења бораца Краљевске Југословенске Војске «Драгољуб Михаиловић» до своје смрти дана 4.аугуста 1956.године.

Ђенерал Миодраг Дамјановић се упокојио 4. августа 1956. у клиници «Агнес Карл»у Хановеру. Сахрањен је свечано 8. августа 1956. на великом гробљу Зелхорст у Хановеру-Немачка, испраћен од неколико стотина верних сабораца и осталих емигранта, који су засули његов гроб венцима и цвећем. Убрзо потом његови посмртни остаци пренешени су на гробље у Оснабрику-Немачка.

Са најдубљим болом саопштавамо вам тужну вест, да је на дан 4 августа 1956, око 11 часова, у Хановеру (Немачка), у клиници Агнес Карл, после дугог и тешког боловања испустио своју племениту душу наш вољени, поштовани и никад незаборављени

Миодраг Дамјановић

бригадни ђенерал КЈВ, командант Југословенске Краљевске војске ван Отаџбине и заменик ђенерала Драгољуба Михаиловића и председник Централне управе Удружења бораца К Ј В »Дража Михаиловић.

Сахрана драгога нам покојника обављена је на дан 8 августа 1956 године на гробљу Зелхорст у Хановеру, уз учешће многобројних сабораца, пријатеља и познаника.

Вечни помен, слава и хвала ђенералу Миодрагу Дамјановићу!

Испуњени неизрецивом тугом и вечно ожалошћени овим ненакнадивим губитком: ЗЕМАЉСКА УПРАВА УБКЈВ »ДМ« ЦЕНТРАЛНА УПРАВА УБКЈВ »ДМ« за Немачку,

Симо Мијушковић, потпретседник с.р. Бранимир Живковић, претседник с.р.

ЗЕМАЉСКЕ УПРАВЕ УБКЈВ »ДМ« ЗА: СЈЕДИЊЕНЕ ДРЖАВЕ АМЕРИКЕ, КАНАДУ, ВЕЛИКУ БРИТАНИЈУ, ЈУЖНУ АФРИКУ, ЈУЖНУ АМЕРИКУ, АУСТРАЛИЈУ, ФРАНЦУСКУ И ИТАЛИЈУ.

Венци у капели на сахрани ђенерала Миодрага Дамјановића

На сахрани ђенерала Дамјановића-Ружа Јовановић у дубокој жалости